مزایای سولاریوم؟!

15547

نظر (2)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
مزایای سولاریوم؟!

پوست یکی از وسیع‌ترین ارگان‌های بدن بوده و بدن را در مــقابل مشکـلاتی نظـیر کــم آبـــی، اشـعــــه‌های مضر خورشید، عفونت‌های باکتریایی، و آلودگی‌هوا مصون نگه میدارد. با این وجود باید توجه داشت که توانایی پوست برای محافظت از مشکلات خارجی محدود است. عوامل مختلفی وجود دارند که می‌توانند منجر به آسیب رساندن به پوست ‌شوند. آیا سولاریوم که به نام بسترهای آفتاب یا اتاقک‌های برنزه نیز معروف است، راه خوبی جهت دست یافتن به پوستی شگفت انگیز برای مدت‌کوتاه است؟ در واقع سولاریوم وسیله‌ای است که اشعه‌های اولترا ویوله را جهت برنزگی آرایشی ساطع می‌کند.

سولاریوم اغلب به عنوان راهی جهت «مقدمه برنزه شدن» برای تابستان تعریف می‌شود که پوست شما را از سوختن در آفتاب محافظت می‌کند. سولاریوم‌ها نه تنها به برقراری برنزگی در تمام طول سال کمک می‌کنند بلکه برخی بیماری‌ها را نیز درمان می‌کنند و ظاهر پوست را بهبود می‌بخشند. طرفداران این شیوه معتقدند که برنزه شدن با سولاریوم کمتر از برنزه شدن با آفتاب خطرناک است، اگر چه حمام آفتاب بی‌خطر وجود ندارد.

ماشینهای سولاریوم بخاطر تعادلی که بین اشعه‌های UVB و UVA (اشعه های عمده ای که توسط خورشید ساطع می شود) دارند خطر آسیب به پوست را به حداقل می‌رسانند و به همین دلیل بجز پوست های حساس برای هر نوع پوستی مناسب هستند.
متخصصان استفاده از سولاریوم را برای ۵ تا ۲۰ دقیقه مفید می‌دانند.

استفاده از سولاریوم برای ساخت ویتامین D طبیعی فایده بسیار زیادی به بدن می رساند. طبق این  تحقیقات ماشین‌های سولاریوم در هر 10 دقیقه 10000 IU از ویتامین D در بدن تولید می کنند. ویتامین Dمنافع بسیاری دارد و بسیاری که بخاطر نوع زندگیشان کمتر نور آفتاب به خود می بینند می توانند از ماشینهای سولاریوم استفاده های فراوانی ببرنند. اکثر لامپهای سولاریوم بین اشعه‌های UVA و UVB همان نسبت نور خورشید را دارا هستند و به همان اندازه نور خورشید نیز ویتامین D تولید می کنند.

همچنین اکیدا توصیه می‌شود که ساعت و جواهرات  در هنگام استفاده از سولاریوم در آورده شوند و مدت زمان استفاده از سولاریوم را حداکثر به 15 تا 20 دقیقه در هر 48 ساعت تعیین می کند. طبق همین تحقیقات آگر سولاریوم طبق استادنداردهای جهانی استفاده شود می تواند فواید زیادی برای شما به ارمغان داشته باشد. این فواید طبق منبع سایت های پزشکی از این قرار هستند.

ویتامین D و سولاریوم

تحقیقات جدیدی که اخیرا انجام شده اند نشان می دهند که اشعه های UV در واقع به ساخت ویتامین D طبیعی به بدن کمک فراوانی می کنند زیرا بسیاری از بیماری ها به خاطر کمبود ویتامین D در بدن به وجود می آیند. برای مثال بیماری های پوستی و استخوانی بخاطر کمبود ویتامین D هستند.

فواید سولاریوم:
سازمان استاندارد جهانی یک رهنمود کاربردی در مورد سولاریوم منتشر کرده است. با توجه به استانداردهای این سازمان استفاده سولاریوم برای کودکان زیر 15 سال ممنوع می باشدو همچنین برای نوجوانان زیر 18 سال نیز وجود رضایتنامه کتبی از سوی والدین الزامی است. این استانداردها همچنین استفاده از عینک های ایمنی محافظ برای محافظت از قرنیه  چشم را الزامی کرده اند. همچنین در این استانداردها توصیه شده که استفاده از عطرها یا دئودورانت ها قبل از استفاده از سولاریوم شدیدا پرهیز شود. بجای این مواد توصیه شده که از کرمهای سولاریوم و یا موادی به نام هیدروکسی استن هنگام استفاده از ماشینهای سولاریوم استفاده شود. کرمهای مخصوص سولاریوم و یا هیدروکسی استن به برنزه شدن شدت می بخشند و این فرایند  مدت زمانی که شخص در معرض سولارویوم قرار می گیرد را  به حداقل می رساند.

بسیاری از 4درماتولوجیست ها سولاریوم را برای درمان مقدماتی بیمارانشان که به پسوربازبس مبتلا هستند توصیه می کنند.

سولاریوم و پسوربازبس
پسوربازبس و یا داء صدف بزبان فارسی، این بیماری یکی از بیماریهای التهابی پوستی می باشد که در طی آن خارش و التهابهای شدیدی در پوست بخصوص در قسمتهای تحت فشار (سر زانوها، آرنج، نشیمنگاه و... ایجاد می شود. گاهی شدت بیماری آنقدر شدید می شود که در حاشیه رویش مو و در بعضیها در قسمت سر باعث التهاب، خارش و ریزش می شود. شدت این بیماری حتی می تواند باعث شود که قسمت اعضمی از بدن تحت این التهابات و خارشها قرار بگیرد و بالاخره تمام بدن را فرا بگیرد.
تحقیقات بیشماری نشان داده اند که ماشینهای سولاریوم می تواند پسوربازبس را کنترل بکند. دلیل اینکه ماشینهای سولاریوم اینقدر در کنترل پسوربازبس موفق هستند این است که سولاریوم از رشد سلولهایی که باعث خارش و پوسته ریزی می شوند جلوگیری بعمل می آورند.

فواید سولاریوم:

کمبود ویتامین D و بیماری ها

ویتامین D نه تنها به استحکام استخوانها کمک می کند بلکه جلوی بسیاری از بیماری ها را نیز می گیرد. ویتامین D برای اجتناب ازبسیاری از سرطانها به مانند سرطان پروستات، سرطان پستان و سرطانهای روده ای غیر قابل انکار هستند. بنا به تحقیقاتی که توسط آم جی. کلین1 (ویتامین د، آزمایشگاه تحقیقاتی پوست و استخوان و بخش اندوکرینولوجی، مرض قند و تغذیه، بخش پزشکی، دانشگاه پزشکی بوستون در آمریکا) انجام شد اشعه های خورشیدی ویتامین D را که برای رسیدن به حداکثر سلامت استخوانی لازم هستند در بدن به وجود می آورند. بنا به این تحقیقات افرادی که مرتبا از سولارویوم هایی که اشعه های UVB تولید می کنند (315-290)2 دارای ویتامین D بیشتری در بدن خود دارند تا آنهایی که از سولارویوم استفاده نمی کنند.

ماشینهای سولاریوم و بیماری های التهاب روماتیسمی مفصل

ماشین سولاریوم برای کاستن دردی که بخاطر بیماری های روماتیسم و آرتوروزایجاد می شوند بسیار سودمندمی باشد. دلیل این سودمندی این است که سولاریوم به بدن برای تولید و استفاده از ویتامین D کمک می کند. ویتامین Dدر عوض به بدن یاری می دهد که کلسیم را جذب کند که به همان نسبت به استحکام استخوانها یاری می رساند. ماشینهای سولاریوم به بدن برای تولید 5ملاتونین کمک می کنند. ملاتونین ماده ایست که برای درمان بیماری هایی مثل ناخوابی و یا کم خوابی، خلق و خوی بد و در مواقعی برای کنترل درد به وسیله بدن مورد استفاده قرار می گیرد. طبق تحقیقاتی که توسط یکی از نمایندگان تلویزیون ABC در میشگان در ژانویه 2010 انجام شد نشان داده شد که سولاریوم به خاطر تولید ویتامین D به بیماران در رهایی از دردهایی که از نابسامانیهایی بدنی مانند 6فیبرومیالجیا و یا7التهاب روماتیسمی مفصل که یکنوع بیماری سیستم دفاعی بدن می باشد یاری می رساند.

اشتراک گذاری مطلب در شبکه های اجتماعی

سوالات و نظرات خود را درباره مطلب فوق بنویسیدتصویر امنیتی تصویر امنیتی جدیدنظر‌ها  

+2 2) مینا 773-07-08 01:13
سلام . ببحشید من حدود دو هفته هر روز به مدت بیست دقیقه سولاریوم رفتم الان یکمدت هست سینه سمت چپم درد میکنه .. خیلی میترسم یعنی چی شده ؟
پاسخ دادن (Reply)
0 1) مارال 771-01-02 19:37
سلام شما در مركزتون سولاريوم هم داريد؟ اگه داريد خوابيده هست يا ايستاده؟ ممنون
پاسخ دادن (Reply)

تماس با ما

 تهران، زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی
   خیابان ب، بن بست هشتم، پلاک 3، طبقه اول

 

0912-9469391

 021-22038971

 021-22042737

 021-26309115

  مشاهده نقشه آنلاین

 
 
نقشه