کاشت مو

5389

نظر (1)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
کاشت مو

از دیرباز نداشتن موهای زیبا و پرپشت ازدید مردم نشانه عدم سلامت و یکی ازمعیارهای عدم زیبایی بوده است. از این رو اغلب افراد کم مو در آرزوی داشتن موهای زیبا بوده و هستند. در این نوشته به بررسی روش‌های معمول در کاشت مو پرداخته و با معایب یا محاسن هر یک از روش‌ها آشنا می‌شویم.

بسیاری از شرکت های دارویی و کارخانه های مختلف با آگاهی ازاین نکته انواع و اقسام کرم ها و…. می ساختند ومیلیون ها دلار به جیب می زدند ولی متاسفانه اکثر آنها یا بی اثر بودند یاکم اثر. اما اکنون انسان با بهره گیری از علوم به بسیاری از آزروهای خود دست یافته است. در همین راستا دست آوری های اخیر علمی درزمینه طاسی روز به روز تکامل یافت تا زمان حال که با یک جراحی سرپایی وحتی بدون بیهوشی طاسی رادرمان کرد وبه افراد موهای قابل رشد و زنده هدیه کرد.

پایه اصلی روش‌های کاشت مو برپایه روش مینی گرافت که از موهای ناحیه پشت سر (بانک مو) و انتقال آن به ناحیه کم پشتی یا طاس جلوی سر است استوار است. البته کار به این سادگی ها هم نیست. انتخاب بیمار، انتخاب مکان برداشت، طول و ابعاد برداشت، روش برداشت، روش انتقال و نگهداری گرافت‌ها، ابزار مورد استفاده، حجم و ضخامت مینی گرافت‌ها در هنگام کاشت واز همه مهمتر تیم اجرای پیوند بسیار مهم است.

برخی از روش‌های اصلی کاشت مو:
روش FUT
در این روش با برشی که تحت بی حسی موضعی انجام می گیرد، استریپی با ابعاد مورد نیاز برداشته می شود. مقدار برداشت بر اساس حجم گرافت مورد نیاز و موجودی بانک موی فرد و بر اساس سطح مورد نیاز پوشش انتخاب می‌شود. سپس استریپ برداشته شده با تکنیک‌های خاصی زیر میکروسکوپ جداسازی می‌شود (این بخش یکی از بخش‌های حساس کاشت است). این قطعات که حاوی فولیکول‌های یک تا سه تایی هستند، تقسیم بندی شده و پس از جداسازی این فولیکولهای که هر یک حاوی یک یا چند ریشه مو هستند در ظروف مخصوصی تقسیم بندی می شوند تا هر یک برای ناحیه مورد نظر خود مورد استفاده قرار گیرند.
سپس این فولیکول‌ها به مکان‌هایی که از قبل در ناحیه گیرنده ایجاد و طراحی شده است، انتقال می‌یابد.

  • مزایای FUT: برداشتن و انتقال حجم زیادی از موها، ایجاد پرپشتی بیشتر و تراکم مطلوب تر، سریع بودن اجرا، از دست ندادن گرافت‌ها، روش اصلی رفع طاسی و...
  • معایبFUT: این روش با توجه به نتیجه کار و درمان کامل تری که این به دنبال دارد، معایب کوچکی نظیر ایجاد اسکار یا جوشگاه در محل برداشت، محدود بودن دفعات برداشتن از بانک (۲بار)، تورم سر و صورت (که البته با توجه به مزایای این روش قابل توجه نیستند)


روش FIT

در این روش به کمک ابزاری به نام پانچ که قطری حدود یک میلیمتر دارد فولیکول‌های مو از پوست خارج می‌شوند و نهایتاً به روش قبلی به محل مورد نظر انتقال می‌یابند.

  • مزایای روش FIT: امکان اجرا برای چندین جلسه، برجا نگذاشتن اسکار جوش گاهی خطی، عدم خونریزی (و یا خونریزی بسیار کم) و مفید برای افراد با بانک موی نامناسب
  • معایب روش FIT: احتمال آسیب به ناحیه زایای گرافت، مدت زمان طولانی‌تر اجرا و محدودیت تعداد گرافت‌های برداشتی


روش BHT

در این روش موهای دیگری نواحی نظیر سینه، کمر و… مورد استفاده قرارمی‌گیرند. با توجه به شکل و فرم موها در این مناطق و نتایج حاصل از این روش اغلب پزشکان تمایل چندانی به استفاده از این روش ندارند.


روش SAFER

در این روش با بهره‌گیری از یک دستگاه، فولیکول‌های مو از پوست استخراج می‌شوند. در واقع این روش همان FIT به صورت مکانیزه است. شایان ذکر است انجمن پوست ایران این روش را بنا به دلایلی تایید نکرده است!


روش فوق ترکیبی

در این روش از تمامی روش‌های فوق یعنی FIT،FUT و PRP به صورت همزمان استفاده می‌گردد. این روش نتایج بسیار مناسبی در بر دارد ولی از نظر هزینه مقداری گرانتر از روش‌های دیگر است.
با تمامی توضیحات فوق، کاشت مو علاوه بر اینکه یک اقدام درمانی است ولی بارقه‌هایی از هنر در آن دخالت دارد و در واقع دید هنری پزشک و دقت عمل تیم همکار در نتایج عمل بسیار مناسب است. بر همین اساس به شما توصیه می‌شود با مشاهده بیماران و انجام بررسی‌های دقیق، پزشک خود را انتخاب نموده و تحت تاثیر برنامه‌های تبلیغاتی داخلی و خارجی قرار نگیرید. چه بسا بسیاری از این تبلیغات بر اساس رانت‌های داخلی و تبلیغات خارجی و بر اساس توان مالی افراد برای جذب شما ایجاد شده است.

نکته جالب این است که هزینه پیوند موی طبیعی در ایران از تمام نقاط دنیا ارزان‌تر است. حتی هزینه این اقدام از کشورهایی نظیر پاکستان و افغانستان که حداقل ۲۵۰۰ دلار است نیز کمتر می‌باشد و شاید باز هم تعجب کنید که تیم‌های پزشکی ایرانی با توجه به کیفیت مناسبی که دارند مورد توجه بسیاری از کلینیک‌های خارجی هستند و اغلب تیم‌های درمانی در حال جذب توسط کشورهای دیگر می‌باشند.

با سپاس از دکتر علیرضا آجدانی (پوست، مو و زیبایی)

اشتراک گذاری مطلب در شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط

روش‌های درمان ریزش مو

آیا می‌توان با داشتن رنگ‌های مختلف روی مو آن‌ها را سالم نگاه داشت؟

کاشت ناخن

شینیون و آرایش مو

انواع مش مو

سوالات و نظرات خود را درباره مطلب فوق بنویسیدتصویر امنیتی تصویر امنیتی جدیدنظر‌ها  

0 1) ويدا 771-08-01 14:47
سلام من موهاي خيلي لختي دارم موهاي،فر خيلي دوست دارم ولي نميخوام با مواد فر کنم به من راهنمايي بديد ممنونم
پاسخ دادن (Reply)

تماس با ما

 تهران، زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی
   خیابان ب، بن بست هشتم، پلاک 3، طبقه اول

 

0912-9469391

 021-22038971

 021-22042737

 021-26309115

  مشاهده نقشه آنلاین

 
 
نقشه