ترک‌های پوستی

3482

بدون نظر

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
ترک‌های پوستی

در هنگام بلوغ، ترک‌های پوستی روی ران‌ها، باسن و سینه‌ها ایجاد می‌شوند. در دوران حاملگی این ترک‌ها بیشتر در نواحی شکم و سینه‌ها بروز می‌کنند. ترک‌های پوستی ممکن است در آقایان نیز ایجاد شوند.

کشیدگی پوست تنها یکی از عوامل ایجاد کننده ترک‌های پوستی است، ولی عامل اصلی به شمار نمی‌آید. عوامل درونی نیز در بروز آن‌ها مؤثر می‌باشند.


تغییرات هورمونی سبب ایجاد عدم تعادل در فیبروپلاست ها (سلول‌های پایه‌ای پوست که الاستین و کلاژن تولید می‌کنند) می‌شود که این امر منجر به کاهش تعداد و کیفیت فیبرهای کلاژن و الاستین می‌گردد. در نتیجه پوست نازک تر شده و ترک های موازی در آن ایجاد می‌شود. این ترک‌ها در ابتدا صورتی تا بنفش رنگ هستند و سپس به تدریج سفید می‌شوند.

سن اولین بارداری در بروز ترک های بارداری نقش به سزایی دارد. بررسی ها نشان داده است 80 تا 90 درصد زنانی که اولین بارداری آنها در سنین 16 تا 20 سالگی باشد، دچار ترک های پوستی می‌شوند، در حالی که احتمال بروز این ترک ها در زنانی که اولین بارداری آنها پس از 35 سالگی است، بسیار کمتر است.

اولین چیزی که باید در نظر گرفت این است که اگر ترک های پوستی درمان نشوند، امکان بهبود خود به خودی آنها وجود ندارد، یعنی این ترک ها هرگز خود به خود برطرف نمی شوند و تنها رنگ آنها به سمت سفید مرواریدی می رود، ولی طول و پهنای آنها تغییر نمی کند. با درمان های ویژه پس از چند هفته می توان پهنا، عمق و رنگ ترک ها را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

استفاده صحیح و مرتب از محصولات درمانی، روش های درمانی با دستگاه لیزر فرکشنال به مدت شش الی هشت هفته در نواحی دارای ترک، بسیار مؤثر است.

اولین نتایج مثبت 21 تا 25 روز پس از شروع درمان فشرده قابل رؤیت می باشند. ولی برای بهبودی نسبتاً قابل قبول، بیمار باید صبر و تحمل داشته باشد و پیگیر درمان باشد.اکثر افراد نیاز به تکرار جلسات درمانی دارند.

برای پیشگـیری از این عـارضه می توان از آماده کردن پوست برای افزایش وسعت آن، با چرب کردن و مـاساژ دادن مکرر سـود جست. البته در مواردی می توان از ویتـامـین E و کرم های موضـعی آمـونیـوم لاکـتات با درصـد های متـفاوت و ترتینوئن برای پیشـگیری اسـتفاده کرد که باید تحـت نظـر پزشـک تجـویز شود و نیاز به پیگـیری و مراقبـت پزشـک مربوطـه دارد.
 ثابت نگه‌داشتن وزن، تا حد زیادی از پیشرفت آن جلوگیری کند.

البته مصرف کرم‌های موضعی تقویت‌کننده بافت کلاژن، کرم‌های رتینوییدی و کرم‌های حاوی ترکیب‌های اسید میوه و کرم‌های حاوی ویتامین C تحت نظر پزشک متخصص می‌تواند تا حدی موثر باشد. مصرف کرم‌های رتینوییدی در دوران بارداری ممنوع است.

اشتراک گذاری مطلب در شبکه های اجتماعی

سوالات و نظرات خود را درباره مطلب فوق بنویسیدتصویر امنیتی تصویر امنیتی جدیدتماس با ما

 تهران، زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی
   خیابان ب، بن بست هشتم، پلاک 3، طبقه اول

 

0912-9469391

 021-22038971

 021-22042737

 021-26309115

  مشاهده نقشه آنلاین

 
 
نقشه