به سرعت برنزه شویم

18454

نظر (2)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
به سرعت برنزه شویم

پوست برنزۀ درخشان، نشانه‌ی زیبایی می‌باشد، اما برنزه کردن همیشه برای سلامت شما خوب نیست. علاوه بر روش‌های سنتی برنزه شدن مانند قرار گرفتن در آفتاب، چندین گزینۀ برنزه کردن بدون آفتاب نیز وجود دارد که می‌تواند به شما برای برنزه شدن سریع (و سالم‌تر) کمک کند.

لوسیون‌ها یا اسپری‌های برنزه‌کننده، بهترین گزینه برای افرادی می‌باشد که در مورد افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست خود، نگران هستند. در حالیکه یک دستگاه سولار می‌تواند پوست شما را در 5 دقیقه برافروزد، ولی از لامپ‌های ماورا بنفش مضر که با افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست مرتبط هستند، استفاده می‌کند. گزینه‌های مختلف برای برنزه شدن را بررسی کنید و آن یکی را که متناسب با نیاز شما برای برنزه شدن می‌باشد، انتخاب کنید.

 

برنزه شدن طبیعی با حمام آفتاب

1. یک لوسیون پایه یا یک روغن با SPF پایین انتخاب کنید.
برای به سرعت برنزه شدن، شما نیاز دارید که از یک لوسیون یا روغن با SPF پایین استفاده کنید، اما اگر هنوز هم می‌خواهید مطمئن شوید که در برابر اشعه‌های مضر خورشید، محافظت می‌شوید، از بین لوسیون‌ها، اسپری‌های آئروسل و روغن‌ها، همۀ آن‌هایی که حاوی مقداری SPF هستند را انتخاب کنید.

 • در حالت ایده‌آل، یک SPF بین 4 و 15 را، بسته به قدرت پایۀ برنزه شدنتان، انتخاب کنید. اگر شما تا حدودی برنزه هستید، می‌توانید از یک SPF پایین‌تر استفاده کنید. اگر این اولین بار است که شما در فصل تابستان، در معرض خورشید قرار می‌گیرید، اس‌پی‌اف 15 را برای جلوگیری از آفتاب سوختگی، انتخاب کنید. 
 • برای اینکه احتمال برنزه شدن شما بیشتر شود، یک اسپری یا یک روغن را انتخاب کنید. به خاطر بافت آبکی‌شان، این دو آسان‌ترین و ساده‌ترین گزینه برای کامل پخش شدن در روی پوست بدن شما می‌باشند. بعد از اینکه اسپری را به بدنتان زدید، روی آن را با دستهایتان بمالید.
 • لوسیون‌ها و روغن‌های مخصوص برنزه شدن با خورشید، در مارک‌های مختلف موجود می‌باشند. بیشتر آن‌ها می‌توانند در داروخانه یا فروشگاه عرضۀ محصولات زیبایی محلۀ شما، یافت شوند.
 • یک ویتامینه لب با SPF حداقل 15 را بر روی لب‌هایتان بزنید. نیازی نیست که لب‌هایتان برنزه شود. لب‌های ترک‌خوردۀ خشک نه‌ تنها جذاب نیستند، بلکه دردناک هم می‌باشند.

2. برای داشتن رنگ برنزه با پایۀ خوب، از روغن طبیعی روی پوستتان زیاد استفاده کنید.
اگر می‌خواهید کالاها و اجناس آماده که از فروشگاه‌ها خریداری می‌شود را کنار گذاشته و رد کنید و در حال حاضر یک پوست با پایۀ برنزۀ خوب دارید، روغن‌های طبیعی‌ای وجود دارند که آفتاب شدید را جذب کرده و به شما درخشش زیتونی رنگی می‌دهند. قبل از اینکه در زیر آفتاب بروید، از این افزایش‌دهنده‌های طبیعی برنزه استفاده کنید و بعد از زمان برنزه شدن،  تمام  آن‌ها را با صابون و آب بشویید. برخی از محصولات طبیعی عبارتند از:

 • روغن زیتون
 • روغن نارگیل
 • روغن فندوق
 • روغن آووکادو
 • روغن جوانه گندم
 • روغن آفتاب‌گردان
 • روغن کنجد
 • عصارۀ چای سبز

3. بدن خود را زودزود بچرخانید
مانند یک مرغ برشته در یک چرخ دوار جهت کباب کردن، شما نیاز دارید که بدنتان را بارها و زودزود بچرخانید، تا کامل و صحیح برنزه شوید. یک قاعدۀ کلی خوب این است که هر نیم ساعت یکبار، یک چهارم دوران کامل، بچرخید. از پشت خود شروع کنید، سپس به سمت چپ خود بچرخید، بعد شکمتان و در آخر سمت راست بدنتان. برای جلوگیری از ایجاد شدن خطوط برنزۀ زشت و ناهمگون بر روی بدنتان، موقعیت دست‌ها و پاهای خود را مکرراً تغییر دهید.

4. خود را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید
هنگامیکه خورشید در آسمان حرکت می‌کند، حوله یا صندلی سالن خود که بر روی آن‌ها نشسته یا دراز کشیده‌اید را حرکت دهید، به طوریکه همیشه بتوانید در نور مستقیم خورشید، قرار بگیرید. اگر شما نمی‌خواهید که تمام روز لم داده یا دراز بکشید، می‌توانید کارهای خود که نیاز به فعالیت دارند را در بیرون انجام دهید. فقط آنقدر کم لباس بپوشید که در حد امکان به خورشید اجازه دهید که به پوست شما برخورد کند.

5. این کار را در وسط روز بین 10 صبح تا 4 بعد از ظهر شروع کنید
اگرچه متخصصین پوست معمولاً به شما می‌گویند که از خورشید در طول ساعات اوج، اجتناب کنید، اما با این حال شما سعی دارید که به سرعت خود را برنزه کنید. در این صورت، عمل برنزه شدن یکنواخت را زمانیکه خورشید در شدیدترین حالت خود است، انجام دهید.

6. از یک صفحه یا حولۀ، برای تمرکز خورشید استفاده کنید
این روش فنی، خورشید را بر روی پوست شما متمرکز خواهد کرد. محصولات منعکس‌کنندۀ مختلف در بازار وجود دارد، که می‌تواند به جذب نور خورشید بر روی بدن کمک کند. بر روی یک حولۀ بازتابنده دراز بکشید، یا یک صفحۀ بازتابنده بخرید. این صفحه را به میان‌تنۀ خود تکیه دهید و آن را حدود یک زاویۀ 45 درجه کج کرده و شیب دهید طوریکه نور خورشید به بدن شما بخورد.

7. بر روی یک جسم شناور بر روی آب، دراز بکشید
از آنجاییکه آب نور خورشید را جذب کرده و منعکس می‌کند، دراز کشیدن در کنار و یا بر روی آب، به شما کمک خواهد کرد تا جاییکه ممکن است نور خورشید را جذب کنید. چند جسم شناور بر روی آب را تهیه کنید و برای غوطه‌ور شدن در زیر آفتاب، بر روی یک قایق مسطح دراز بکشید، یا بر روی یک تیوب روی آب، بنشینید.

8. هر دو ساعت یکبار یا بعد از تماس با آب، لوسیون و یا روغن را مجدداً مورد استفاده قرار دهید
اطمینان حاصل کنید از اینکه همیشه با نوعی از لوسیون و روغن با SPF پایین، پوشش داده شده‌اید. فقط مراقب باشید که حتی محصولات مقاوم در برابر آب نیز باید مجدداً مورد استفاده قرار بگیرند.

9. یک مرطوب‌کننده یا یک لوسیون خوب را بعد از برنزه کردن، مورد استفاده قرار دهید
پوست خود را هیدراته نگه داشته و رنگ برنزۀ خود را بعد از یک جلسه برنزه کردن به وسیلۀ استفاده از یک لویسون مرطوب کننده، حفظ کنید.

استفاده از لوسیون برنزه‌کنندۀ بدون آفتاب

1. عملکرد برنزه‌کننده‌های خودکار را بدانید
لوسیون‌های برنزه‌کننده، حاوی ترکیب عنصری هستند که توسط ادارۀ غذا و دارو، برای اضافه کردن رنگدانۀ پوست، مورد تأیید قرار گرفته‌اند. این یک مولکول قند سه کربنی می‌باشد که با گروه‌های آمینه در پروتئین‌های پوست، واکنش نشان می‌دهد.

2. یک محصول را انتخاب کنید
محصولات برنزه‌کننده به شکل لوسیون‌ها، کرم‌ها، ژل‌ها، کف‌ها، اسپری‌ها و روغن‌ها می‌باشند. بسیاری از شرکت‌ها این محصولات را تولید می‌کنند که رتبه‌های خوبی در بین مجلات و وب‌سایت‌های زیبایی دارند.

 • بنابر دستورالعمل، لوسیون و اسپری را به مقدار مساوی مورد استفاده قرار دهید و مراقب باشید که تمام پوست شما با آن‌ها پوشیده شود.
 • برای جلوگیری از گرفتگی منافذ پوستتان، یک لوسیونی را انتخاب کنید که فرموله شده باشد تا منافذ پوست را مسدود نکند.

3. دستکش بپوشید
از آنجاییکه شما لوسیون را با دست‌هایتان به تمام قسمت‌های بدنتان زده و پخش می‌کنید، آن‌ها نسبت به بقیۀ قسمت‌های بدن شما، مقدار زیادی از لوسیون و یا روغن را جذب می‌کنند. دستکش‌های یکبارمصرف پزشکی را بخرید و آن‌ها را زمانیکه از برنزه‌کننده‌ها استفاده می‌کنید، برای جلوگیری از اینکه دستهایتان نسبت به بقیۀ قسمت‌های بدنتان تیره‌تر شوند، بپوشید.

 • دستکش‌ها را بعد از استفاده، دور بیاندازید و برای هر بار، از یک جفت جدید استفاده کنید.
 • اطمینان حاصل کنید از اینکه مقداری لوسیون یا روغن را بعد از اینکه آن را به بقیۀ قسمت‌های بدنتان زدید، به دستهایتان بمالید. مسلماً شما می‌خواهید که دستهایتان همرنگ بقیۀ قسمت‌های بدنتان شوند، نه فقط  تیره‌تر.

4. لوسیون را به طور مساوی پخش کنید
یکی از بزرگترین چالش‌هایی که ناشی از استفادۀ لوسیون‌های برنزه‌کننده می‌باشد، توانایی پخش آن‌ها به طور مساوی در همه جای بدن شماست. برای اجتناب از پوست تغییر رنگ‌دادۀ دارای سطوح غیرواضح و ناصاف، شما نیاز دارید تا از دوستتان درخواست کنید تا لوسیون را به جاهایی از بدنتان که برای خودتان سخت است، مانند وسط کمرتان، بزند.

 • برای جلوگیری از ایجاد یک ظاهر رگه‌دار و ناصاف، زمانیکه برنزه‌کننده می‌زنید، دست خود را به صورت دایره‌ای شکل، حرکت دهید.
 • این کار را آرام انجام دهید. برای زدن برنزه‌کننده، عجله نکنید، چون در غیر اینصورت، احتمال این وجود خواهد داشت که کار شما با مناطق ناصاف و ناهموار، یا همراه با از دست دادن و جا انداختن یک سری از قسمت‌های پوستتان، پایان پذیرد. برای اینکه آن را به طور کامل به پوستتان بزنید، زمان بگذارید.
 • قسمت‌هایی را که معمولاً از انظار عمومی مخفی هستند، از جمله زیربغلتان را، فراموش نکنید.

5. برای رسیدن به رنگ پوست موردنظر و مطلوب، هرروز از برنزه کننده استفاده کنید
یکبار استفاده در صبح، باید برای رسیدن به رنگ مطلوب شما کافی باشد، اما ممکن است برای سرعت بخشیدن به فرآیند، یکبار در صبح و یکبار در شب،، آن را مورد استفاده قرار دهید. آگاه باشید که این برنزه کننده‌ها، می‌توانند به لباس و ملافه‌های شما، رنگ پس داده و آن‌ها را لکه‌دار کنند.

استفاده از یک اسپری برنزه‌کننده

1. عملکرد اسپری‌های برنزه کننده را بدانید
همانند لوسیون‌های برنزه‌کننده، این اسپری‌ها نیز حاوی عناصری هستند که با اسیدهای آمینه واکنش نشان داده و به پوست شما، رنگ اضافه می‌کنند. به‌طور کلی، محلول‌های اسپری‌های برنزه‌کننده، تغلیظ شده‌ می‌باشند، با این حال، برای استفاده در هر قسمت، از یک لایه تا سه لایه باید زده شوند تا به سطح مطلوب رنگ برنزه، دست یابید.

2. یک محصول را انتخاب کنید
متخصصین توصیه می‌کنند که یک محصول اسپری برنزه‌کننده را با یک درصد پایینتر از DHA انتخاب کنید، به‌طوریکه شما بتوانید به‌تدریج و رفته‌رفته رنگ اضافه کنید. شما می‌توانید همیشه خودتان را تیره‌تر کنید، اما یکبار که این اسپری را بزنید، دیگر راه برگشت ندارد.

 • علاوه بر این، به دنبال محصولاتی باشید که ترکیب قند موجود در تمشک را داشته باشند. این ترکیب باعث می‌شود که رنگ برنزۀ شما، ماندگارتر بوده و یک درخشندگی سالم تولید کند.
 • اگر امکان دارد، محصولاتی را انتخاب کنید که حاوی یک مقدار کمی از رنگدانۀ سبز باشند. رنگدانۀ سبز در جهت متعادل کردن رنگ نارنجی‌ای که از اسپری کردن ایجاد می‌شود، عمل می‌کند.

3. تعداد لایه‌هایی را که نیاز دارید، تعیین کنید
برای ایجاد یک درخشندگی زیبا در افراد با پوست خیلی روشن و بور، یک لایه از این اسپری، کافی خواهد بود. برای افراد با پوست تیره یا برنزه، ممکن است چند لایه از این اسپری مورد نیاز باشد. فقط اینکه آهسته شروع کنید و تا زمانیکه به رنگ مطلوب دست بیابید، به‌تدریج رنگدانۀ بیشتری را اضافه کنید. مهم‌ترین نکته در مورد اسپری‌ها که باید به خاطر داشته باشید، این است که نباید بیش از حد از آن‌ها استفاده کنید. ظاهر جعلی و ساختگی و پوست نارنجی، جذاب نیست.

4. پوست خود را قبل از اسپری کردن، پوسته‌پوسته کنید
قبل از اسپری شدن، اطمینان حاصل کنید که از شر تمام پوست‌های مرده و خشن در بیرونی‌ترین لایۀ بدنتان، خلاص شده و آن‌ها را برداشته‌اید. یک اسکراب پوسته‌پوسته‌کننده که بدون چربی و حاوی نوعی از دانه‌های زبر یا گرانول که پوست شما را صیقل می‌دهد، باشد را انتخاب کنید. از یک لیف یا پارچۀ مخصوص شستشو در حمام، برای اسکراب و تمیز کردن بدنتان استفاده کنید.

5. برای اسپری شدن به یک سالن مخصوص مراجعه کنید
برخلاف لوسیون‌های برنزه‌کننده، شما واقعاً به یک شخص حرفه‌ای برای انجام این کار بر روی پوستتان، نیاز دارید. شما هم می‌توانید به یک سالن که دستگاه مخصوص این کار را دارد، مراجعه کنید، هم می‌توانید یک شخص حرفه‌ای را به صورت خصوصی، استخدام نمایید، تا به خانۀ شما آمده، و پوست شما را در حمام خانۀ‌تان، اسپری کند. به‌هرحال، گزینۀ اول بسیار ارزانتر خواهد بود.

6. هر یک تا دو هفته، رنگ برنزۀ خود را کنترل و بازبینی کنید
بسته به دوام و قوت رنگ برنزه و رنگ اصلی پوست شما، یک اسپری برنزه‌کننده در هر جایی می‌تواند بین 5 تا 10 روز دوام داشته باشد. هر روز بدنتان را با لوسیون مرطوب کنید تا رنگ برنزه‌تان، بادوام‌تر شده و برای مدت طولانی‌تری باقی بماند. برای حفظ یک درخشش طلایی، هنگامیکه رنگ برنزۀ پوست شما شروع کرد به محو و کمرنگ شدن، آن را بازبینی و بررسی کرده و در صورت لزوم برنزه کردن را تمدید کنید.

استفاده از تخت‌های برنزه‌کننده (سولاریوم)

1. عملکرد دستگاه سولاریوم را بدانید
در این تخت‌ها از لامپ‌های ماوراءبنفش که مشابه خورشید، تشعشع ماوراءبنفش را منتشر می‌کنند، استفاده می‌شود. تخت‌های برنزه برای بالا بردن شانس شما برای ابتلا به سرطان پوست، شناخته‌شده می‌باشند. متخصصین امراض پوستی خیلی بر علیه استفادۀ از این تخت‎ها، توصیه می‌کنند. با این حال، اگر شما نیاز به یک برنزه شدن فوری و ضروری دارید، این سریع‌ترین و مؤثرترین روش می‌باشد.

2. عینک ایمنی و یا حفاظ‌دار بزنید
این بسیار مهم است که در حین برنزه شدن با این تخت‌ها، شما عینک حفاظ‌دار که مخصوص تخت‌های برنزه، فرموله شده‌اند را بزنید. شما می‌توانید این‌ عینک را خریده و یا در سالن برنزه، اجاره کنید.

3. از برنزه‌کننده با پایۀ تیروزین، اجتناب کنید
تیروزین، یک اسیدآمینه است که بدن شما از آن برای تولید ملانین، که پوست شما را تیره‌تر می‌کند، استفاده می‌کند. با این حال، سازمان غذا و دارو، تیروزین را تأیید نکرده و هیچ مدرک و شواهد واقعی وجود ندارد که آن عملاً کار می‌کند.   

4. مقدار زمان را انتخاب کنید
اگر این اولین بار است که شما برنزه می‌کنید، باید از زمان پایین در حدود 8 دقیقه، شروع کنید. افراد به‌طور کلی در تخت‌های برنزه، بین 8 تا 20 دقیقه، برنزه می‌کنند، گرچه متوسط این زمان در حدود 12 دقیقه می‌باشد. اگر شما پوست خیلی بور و روشنی دارید، نسبت به پوست تیره‌تر و یا با پایۀ برنزه، یک دورۀ کوتاهتر از زمان را مورد استفاده قرار دهید.

 • به‌طور کامل لباسهایتان را درآورده و به داخل تخت‌های برنزه بروید. دکمه را برای تلنگر زدن به چراغ‌های برنزه‌کننده، پیدا کنید.
 • چراغ‌ها با یک تایمر برنامه‌ریزی شده‌اند و زمانیکه وقت تمام شود، به صورت خودکار، خاموش خواهند شد. اطمینان حاصل کنید از اینکه فوراً زمانیکه تایمر شروع به کار می‌کند، به تخت‌ها بروید.

 

نکات و راهنمایی‌ها

 • پوست خود را قوی و مغذی نگه دارید. بعد از برنزه کردن، لوسیون مرطوب‌کننده را مورد استفاده قرار داده و مقدار زیادی آب بنوشید.
 • همیشه از خطرات برنزه شدن، آگاه باشید. خطرات و ریسک‌هایی مرتبط با تمام روش‌های برنزه کردن مانند سرطان پوست، واکنش‌های شیمیایی و غیره، وجود دارند. از قرار گرفتن طولانی مدت در تخت‌های برنزه و خورشید، بدون محافظ‌های UVA و UVB مناسب، اجتناب کنید.
 • از لوسیون‌های برنزه‌کننده به مقدار کم و همراه با صرفه‌جویی، استفاده کنید. قطره‌های کوچک از این لوسیون، اثر فراوانی دارند.
 • برای جلوگیری از آفتاب‌سوختگی، بیش از حد برنزه نکنید. همه چیز را در حد اعتدال انجام دهید. آفتاب‌سوختگی و پوست انداختن، جذاب و جالب نیست.
 • همیشه برای لوسیون‌های برنزه‌کننده، از یک دستکش استفاده کنید، مگر اینکه بخواهید کف دست نارنجی و یا قهوه‌ای داشته باشید. 
 • زمانیکه در تخت‌های برنزه هستید، به یاد داشته باشید که عینک حفاظ‌دار بزنید.
 • از چشم‌ها و پوست خود محافظت کنید. زمانیکه در بیرون برنزه می‌کنید، یک کلاه بر روی سرتان گذاشته و عینک بزنید، تا از پوست حساس صورتتان محافظت کنید.
 • یک لوسیون برنزه‌کنندۀ خوب، بدون ریسک‌ها و خطرات آسیب پوست، همان رنگ برنزۀ مطلوب و موردنظر را ارائه می‌دهد.
 • زمانیکه از یک اسپری برنزه‌کننده استفاده می‌کنید، اطمینان حاصل کنید از اینکه با زدن عینک حفاظ‌دار، از چشم‌هایتان، محافظت می‌کنید.
 • بعد از روز برنزه‌شدن یا رفتن بیرون در آفتاب، اطمینان حاصل کنید از اینکه پوست خود را برای هر آفتاب‌سوختگی، مورد بررسی قرار می‌دهید. اگر پوست شما لک‌دار شد، گیاه آلوئه‌ورا را، برای آرام کردن، و فرونشاندن قرمزی و التهاب، مورد استفاده قرار دهید.

اشتراک گذاری مطلب در شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط

به ناخن‌هایتان بیشتر اهمیت دهید!

چگونه علائم افزایش سن را به وسیله‌‌ی آرایش پنهان کنیم؟

دکلره و رنگ بدون هیچ آسیبی به موها

اعطای تقدیرنامه برند به سالن زیبایی مریم رئوف

آیا رنگ موی شما نیاز به اصلاح دارد؟

سوالات و نظرات خود را درباره مطلب فوق بنویسیدتصویر امنیتی تصویر امنیتی جدیدنظر‌ها  

0 2) هدی 772-05-21 17:37
با سلام و تشکر از ارئه مطالب خوب و آموزنده - میشه لطف کنید جهت استفاده از اسپری برنزه کننده برند مرغوب را معرفی کنید . باتشکر
پاسخ دادن (Reply)
0 1) Guest 772-03-07 12:05
برای محصولات برنزه کننده خودکار برند خاصی رو پیشنهاد نمی کنید که خوشرنگ باشه؟
پاسخ دادن (Reply)

تماس با ما

 تهران، زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی
   خیابان ب، بن بست هشتم، پلاک 3، طبقه اول

 

0912-9469391

 021-22038971

 021-22042737

 021-26309115

  مشاهده نقشه آنلاین

 
 
نقشه