افزایش عمر گل‌ها

3652

بدون نظر

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
افزایش عمر گل‌ها

وقتی شاخه‌ای گل می‌خریم یا از کسی هدیه می‌گیریم و آن شاخه گل برای ما عزیز است، در اولین فرصت شاخه‌های گل را در آب می‌گذاریم، چون دوست داریم که عمر بیشتری داشته باشد.

شاید ندانید که برای این کار لازم است ابتدا در خرید ساقه‌های گل که در اصطلاح به آن گل شاخه بریده می‌گویند، دقت کنید. توجه داشته باشید که ساقه گل بلند، صاف و راست باشد، گلبرگ‌ها رنگ طبیعی داشته باشد. برگ‌های گل، شاداب و سرحال باشد و برگ‌ها حالت بی‌حالی و پلاسیدگی نداشته باشند. زیرا نشان از کهنگی ساقه گل دارد و در نهایت اینکه اگر گل از انواع گل‌های چند بخشی است، حتماً غنچه نیمه‌باز داشته باشد. حالا نوبت مراقبت‌های خانگی است:

وقتی ساقه گل را درون آب قرار می‌دهید، تعدادی از برگ‌های آن درون آب می‌رود. شما باید این برگ‌ها را از ساقه جدا و حذف کنید. دقت کنید که همه برگ‌ها را حذف نکنید. بعد تمام ساقه گل‌ها را به صورت افقی درون تشت یا لگن پرشده از آب بدون کلر به مدت ۲۰دقیقه شناور کنید تا قسمت‌های مختلف گل و برگ و ساقه آب را به خودشان جذب کنند.

بعد از این که گل‌ها را از درون تشت آب درآوردید، انتهای ساقه‌ها را با یک وسیله تیز و ترجیحاً خیلی تمیز به صورت کج و مورب ببرید. حالا باید آنها را در گلدانی بگذارید که درون آن آب خنک ریخته‌اید. مراقب باشید که آب فقط خنک باشد نه اینکه تگری باشد. اگر وسیله‌ای که با آن انتهای ساقه‌ها را برش می‌زنید، تیز نباشد به آوندهای ساقه که کار آبرسانی را به عهده دارند صدمه می‌زنید. این آسیب جزیی به انتهای ساقه دوام گل را کم می‌کند.

این عمل بُرش مورب را هر روز همزمان با تعویض آب گلدان با کمی فاصله از محل برش قبلی تکرار کنید. چون بعد از گذشت حدودا یک روز، املاحی که درون آب قرار دارند منفذ آوندها را مسدود می‌کنند و باعث می‌شوند که عمل آبرسانی با تأخیر انجام بگیرد. حتی در گل‌هایی که ساقه سفت‌تر و چوبی‌تری دارند، علاوه بر بُرش مورب، روی ساقه چند شکاف عمودی هم ایجاد کنید تا کشش آب به سمت گلبرگ‌ها به خوبی صورت بگیرد.

زمانی که گلدان گل در معرض دید شما نیست، مثل اوقاتی که خواب هستید، می‌توانید گل را درون یخچال قرار بدهید، البته به مدت کوتاه. نصف قرص آسپرین یا یک قرص ال.دی یا یک حبه قند هر کدام به صورت جداگانه در آب گلدان، دوام و ماندگاری گل شما را افزایش می‌دهد.

انداختن سکه در آب گلدان هرچند به رشد و دوام گل شما کمکی نمی‌کند ولی باعث میکروب‌زدایی در آب می‌شود. گلدان‌های شیشه‌ای برای نگهداری گل‌های شما گزینه بهتری هستند. مراقب باشید که وقتی گل را در گلدان فلزی قرار دادید در آب آن مکمل غذایی نریزید یا قرص و قند را امتحان نکنید، چون بر اثر همکاری آب و ترکیبات نامحسوس آن با بدنه فلزی گلدان یک محلول نسبتا اسیدی در گلدان ایجاد می‌شود که گل‌ها را از بین می‌برد.

حتی بعد از پژمرده شدن گل برای تمیز کردن گلدان تا جایی که می‌توانید از ترکیبات شیمیایی کمتری استفاده کنید و بعد از یک شست‌وشوی کوتاه با آب سرد، داخل گلدان را با کمی سرکه ضدعفونی کنید.

از قرار دادن گلدان گل در نزدیکی اجاق‌گاز، بخاری، شوفاژ و وسایل گرمایشی و سرمایشی که باعث تغییر دمای ناگهانی می‌شود بپرهیزید. یک روز درمیان با دست خود، آب را روی گلبرگ‌ها آرام بپاشید تا گل‌های شما، چند روزی را بیشتر مهمان خانه شما باشند.

منبع از همشهری آنلاین

اشتراک گذاری مطلب در شبکه های اجتماعی

سوالات و نظرات خود را درباره مطلب فوق بنویسیدتصویر امنیتی تصویر امنیتی جدیدتماس با ما

 تهران، زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی
   خیابان ب، بن بست هشتم، پلاک 3، طبقه اول

 

0912-9469391

 021-22038971

 021-22042737

 021-26309115

  مشاهده نقشه آنلاین

 
 
نقشه